SocMeet-up: most između sociologije i tržišta rada

U organizaciji Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija i Udruge studenata sociologije Anomija, na Fakultetu hrvatskih studija u utorak, 7. siječnja održan je “3. SocMeet-up: Naši alumni u HR-u”, posvećen ulozi sociologa u upravljanju ljudskim potencijalima (HR).

SocMeet-up je pokrenut u listopadu 2024. godine kao prvo događanje takve vrste u Hrvatskoj, s ciljem povezivanja studenata sociologije sa stručnjacima iz privatnog sektora. Prvi SocMeet-up bio je posvećen karijerama i mogućnostima zapošljavanja sociologa, dok je drugi SocMeet-up istraživao mogućnosti sociologije u marketingu i kreativnim industrijama. Kroz ove susrete, studenti su imali priliku upoznati se s praktičnim izazovima različitih sektora, steći korisne kontakte i inspirirati se za vlastiti profesionalni razvoj. Ovi događaji potvrđuju važnost povezivanja akademske zajednice s praktičnim znanjima iz privatnog i javnog sektora i povezivanja studenata s potencijalnim budućim poslodavcima.

Treći SocMeet-up, održan nakon zimskih praznika, ponovno je pokazao svoju vrijednost u pripremi studenata za izazove na tržištu rada. Naime, sociologija upravljanja ljudskim potencijalima, jedinstveno područje koje povezuje sociološka znanja s praksom u razvoju ljudskih resursa, poučava se na diplomskom studiju sociologije na Fakultetu hrvatskih studija (FHS), a ovaj susret okupio je troje panelista – Irenu Radoslav i Jana Pospihalja iz Infobipa te prof. dr. sc. Renata Matića s FHS-a. Profesor Matić naglasio je ključnu ulogu sociologije u razumijevanju i razvoju ljudskih potencijala. “Sociolozi imaju jedinstvenu sposobnost obuhvatiti kompleksne društvene i individualne aspekte,” istaknuo je, dodajući da je kritičko mišljenje ključno za donošenje promišljenih odluka u izazovnim okruženjima.

Od sociologije do HR-a: iskustva iz prakse

Irena Radoslav i Jan Pospihalj podijelili su kako svoja znanja iz sociologije primjenjuju u HR-u. Irena Radoslav, specijalizirana za employer branding i odnose s talentima, naglasila je važnost motivacije i vještina u procesu zapošljavanja te predstavila mogućnosti koje Infobip pruža mladim talentima. Jan je podijelio kako je prelazak iz obrade podataka u HR omogućio korištenje socioloških znanja za izradu strategija razvoja zaposlenika i poboljšanje onboarding procesa.

Savjeti za buduće profesionalce
Panelisti su studentima savjetovali kontinuirano ulaganje u vlastitu edukaciju i profesionalni razvoj. “Pripremljenost i autentičnost su ključni za uspjeh,” poručila je kolegica Radoslav. Kolega Pospihalj je naglasio važnost prilagodljivosti u dinamičnom IT sektoru, dok je profesor Matić pozvao studente da koriste sociologiju kao alat za prepoznavanje potencijala i borbu protiv predrasuda.

Treći SocMeet-up još je jednom dokazao svoju vrijednost u povezivanju teorije i prakse te pružio studentima uvid u izazove i prilike na tržištu rada.

SOC-Meetup je otvoren za sve zainteresirane i one koji su u potrazi za poslom, a po struci su sociolozi ili su srodne struke, kao i za sve poslodavce koji se želi predstaviti potencijalnim budućim zaposlenicima, a sljedeći SOC-Meetup održat će se u ožujku.

Autor