Kao i Europsko društveno istraživanje (ESS), tako je i Europsko istraživanje vrijednosti (EVS) pravo vrelo zanimljivih podataka o europskim društvima.
Između ostalog, ovo istraživanje pruža i neke odgovore u vezi doživljaja nacionalnog identiteta i patriotizma. Primjerice, voljnost borbe za zemlju. Odgovori na ovo pitanje, kako izgleda, u Europi ponovno sve aktualnije, prilično su zanimljivi.
I tu u usporedbi s drugim nacijama, ne stojimo uopće lošije. Bilo da se gleda ukupna populacija, bilo oni najmlađi (do 27 godina).
Po ovom pitanju na razini opće populacije najbolje stoje društva sa sjevera kontinenta te Slovenci. U vrh su se u najmlađoj dobnoj grupi ugurali i Bugari (nisam u prikaz uključio zemlje postsovjetskog prostora).
Mi smo u oba slučaja u prvoj polovini. Po ovom slični smo Francuzima. Cca 60% najmlađih i 70% opće populacije voljno je boriti se za Hrvatsku (Europsko istraživanje vrijednosti, val 2018-2020).
Zanimljiva je i klasna analiza po ovom pitanju. Kao i u Domovinskom ratu, da zatreba, izgleda da bi se „zovu domovine“ u najvećem broj odazvali pripadnici radničke klase. Zanimljivo je da ta klasna dimenzija našeg rata nikad nije ozbiljnije istraživana, a nije nevažna.
% građana koji su voljni braniti domovinu
Autor
-
Izv. prof. dr. sc. Ivan Burić rođen je 1968. godine u Dubrovniku. Studirao je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na kojem je stekao i titulu doktora znanosti. Od 1994. do 2014. radio je na poslovima istraživanja javnog mnijenja, medija i tržišta, najduže na poziciji direktora istraživanja u agenciji Ipsos. U tom periodu vodio je više stotina istraživačkih projekata za potrebe domaćih i međunarodnih institucija, organizacija i poslovnih subjekata. Od 2005. do 2014. kao vanjski predavač predavao je na Sveučilištu Vern. Od 2014. godine stalno je zaposlen na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Autor je triju knjiga i dobitnik nagrade Zaklade Hanžeković za 2016. godinu.
View all posts