Zadnjih nekoliko godina sve češće statističke obrade podataka radim u JASP-u i moram ga pohvaliti.
Ne želim upotrijebiti onu otrcanu frazu user friendly, ali stvarno je ugodno raditi s ovim softverom koji se slobodno može preuzeti sa sljedeće poveznice: https://jasp-stats.org/download/
JASP je baš „convenient“, prijateljskog sučelja, elegantnih outputa, nudi mogućnost provedbe svih uobičajenih parameterijskih i neparametrijskih procedura, ali i mrežnu analizu, CFA i još štošta.
Uz to, postoji i odličan priručnik za JASP na hrvatskom jeziku: Osnove JASP-a za sociologe (i one koji se tako osjećaju), kojeg su napisali izv. prof. dr. sc. Ksenija Klasnić i doc. dr. sc. Goran Koletić.
Evo par riječi o ovom statističkom programu preuzetih sa stranice FF Open Press (izdanja Filozofskog fakulteta u Zagrebu u otvorenom pristupu) sa koje se JASP može preuzeti.
Premda je priručnik nastao primarno za studentice i studente sociologije, po svojem je obliku i sadržaju u potpunosti primjeren za korištenje svim studentima, istraživačima i sveučilišnim nastavnicima iz drugih disciplina koji imaju potrebu naučiti koristiti JASP u obradi i statističkoj analizi podataka. Drugim riječima, ovaj je priručnik namijenjen sociolozima i svima koji se tako osjećaju. Priručnik obrađuje teme iz deskriptivne i inferencijalne statistike poput grafičkih prikaza, mjera centralne tendencije i disperzije, pouzdanosti indeksa i skala, procjena intervala pouzdanosti, parametrijskih i neparametrijskih statističkih testova te linearnu regresijsku analizu. Sve su teme popraćene originalnim sociološkim primjerima na podacima pohranjenim u bazama s poveznicama u tekstu. Baze podataka pohranjene su na repozitoriju Odraz te administrirane od Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Razumijevanje sadržaja ovog priručnika pretpostavlja poznavanje osnovnih pojmova deskriptivne i inferencijalne (frekventističke) statistike, kao i nekih drugih osnovnih pojmova iz kvantitativne sociološke metodologije. Iako na nekim mjestima podsjećamo čitatelja na pojedine teorijske statističke koncepte, svrha ovog priručnika nije upoznavanje sa statističkim pojmovima, već njihova primjena na konkretnim podacima.
Priručnik se može preuzeti sa sljedeće poveznice
Autor
-
Izv. prof. dr. sc. Ivan Burić rođen je 1968. godine u Dubrovniku. Studirao je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na kojem je stekao i titulu doktora znanosti. Od 1994. do 2014. radio je na poslovima istraživanja javnog mnijenja, medija i tržišta, najduže na poziciji direktora istraživanja u agenciji Ipsos. U tom periodu vodio je više stotina istraživačkih projekata za potrebe domaćih i međunarodnih institucija, organizacija i poslovnih subjekata. Od 2005. do 2014. kao vanjski predavač predavao je na Sveučilištu Vern. Od 2014. godine stalno je zaposlen na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Autor je triju knjiga i dobitnik nagrade Zaklade Hanžeković za 2016. godinu.
View all posts